Prof. Dr.

Prof. Dr.


Prof. Dr. Hasan N. Alkumru
University of Western Ontario, Schulich School of Medicine and Dentistry

Protetik Diş Tedavisi

İmmediate yükleme ve all on four  tedavi yöntemi 

Artan yaşam kalitesine bağlı olarak dişsiz olan hasta sayısı artmaktadır, oldukça fazla sayıda yetişkin ve yaşlı hasta, halen diş hastalıkları için diş tedavisine ihtiyaç duymaktadır.Bu hastaların bazıları çıkarılabilir tam diş protezini tolere edemez ve dişsizliklerinin tedavisi için daha karmaşık teknikler gerektirebilir

Neredeyse tüm hastalar implant destekli dental protez hakkında bir dereceye kadar bilgi sahibidirler ve yapay dişlerin tutuculuğu ve stabilitesinin artması nedeniyle bu tür diş tedavisi yaptırmayı tercih ederler. Ne yazık ki, finansal kısıtlamalar nedeniyle, çok sayıda dişsiz hasta implant destekli protez seçeneğini ertelemek zorunda kalmaktadır.

Osseo entegrasyon tamamen dişsiz hastalar için mükemmel bir tedavi yöntemi haline gelir. Osseointegrasyonun daha iyi anlaşılması, tek aşamalı ameliyatlara ve implant ameliyatı ile protez yerleştirme arasındaki sürenin en aza indirilmesine neden olmuştur.

Maksilla, sabit bir protez için mandibula göre daha fazla implant gerektirir, ancak her iki diş için de dört implant önerilmektedir.

Bu sunumda; immediate yükleme ve all on four  tedavi yöntemi ve bu yöntemin uzun dönem sonuçları ele alınacaktır.

Hasan Alkumru Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden mezundur. Doktora derecesini İngiltere Birmingham Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, ve Ankara Üniversitesi işbirliğiyle tamamladı. 1995 - 2002 yılları arasında Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hekimliği Anabilim Dalı'nda Protez Dişhekimi Anabilim Dalı Başkanı ve Dekan Yardımcılığı görevini yürüten Dr. Alkumru, İstanbul ‘da özel kliniğinde de çalıştı. 2004 yılında Marmara Üniversitesi'nde Yılın Profesörü olarak ödüllendirildi. Avrupa’da (Finlandiya, Macaristan, Belçika, İngiltere, İskoçya, Danimarka) sabit protez, estetik, oklüzyon ve TME bozuklukları ile ilgili dersler verdi.. Dr. Alkumru, Kanada'daki Toronto Üniversitesi'nden teklif  aldı ve 2009'da Toronto'da çalışmaya başladı. 2013'te Toronto Üniversitesi'nde Yılın Profesörü olarak ödüllendirildi. Dr. Alkumru, Toronto Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde  Protez Diş Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı oldu. 2011 - 2014 yılları arasında Toronto Üniversitesinde Diş Hekimliği Anabilim Dalı, 2011-2013 yılları arasında Toronto Mount Sinai Hastanesi'nde Protez Uzmanı olarak görev yaptı. Schulich Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi Protezi Anabilim Dalı'nda görev aldı. Ekim 2014’ten itibaren Western Üniversitesi’nde çalışmaya başladı. Dr. Alkumru, Ontario Kanada’daki Royal College of Dental surgeons  ve Ontario Diş Hekimleri Birliği’nin resmi eğitim öğretim görevlisi ve Protezlerde Tanı ve Tedavi Planlaması hakkında dersler veriyor. Dr. Alkumru 50'den fazla uluslararası makale yayınladı ve Toronto Üniversitesi'nde 3 yüksek lisans tezi, Marmara Üniversitesi'nde 7 doktora tezi yürütücülüğü yaptı. Evli ve iki kız çocuğu babasıdır.

Yukarı