Prof. Dr.

Prof. Dr.


Prof. Dr. Fusun ÖZER
ABD Pensilvanya Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi (UPENN) Restoratif Tedavi

Restoratif Diş Tedavisi

Dentin bağlayıcı sistemlerin klinik uygulamaları ile ilgili güncel yaklaşımlar

Direkt ve indirekt restorasyonların uzun süreli klinik başarılarında diş sert dokuları ile gerçekleştirilen güçlü ve kalıcı adezyon oldukça önemlidir. Adezyon, farklı moleküllerden gelen ve ara yüzey çekim kuvvetleri tarafından da desteklenen iki yüzey arasındaki moleküler çekim olarak tanımlanmaktadır.

Çekim gücü aslında iki farklı yüzeyin fiziksel, mekanik ve kimyasal bağlanma yöntemleriyle birleşmesine neden olur. Direkt ve indirekt restorasyonlarda diş sert dokularına ve restoratif material yüzeylerine dayanıklı bir bağlanma uzun surely klinik başarı için kritik öneme sahiptir. Diş dokularına bağlanma, inorganic diş yapısının sentetik rezin material ile yer değiştirdiği bir işlemdir. Bu işlem iki faz içerir: birinci faz hem mine hem de dentin yüzeylerinde kalsiyumfosfatların uzaklaştırılmasını takiben mikrogözeneklerin oluşturulması; diğeri ise "hibridizasyon" fazı olup rezinin filtrasyonu ve takibinde mikrogozenekler içerisindeki rezin bağlayıcı materyalin polimerizasyonu şeklindedir. Sonuç, rezin materyalin diş yapısı ile mikromekanik kenetlenmesi olarak tanımlanabilir. Mevcut adeziv bağlayıcı sistemlerle diş dokularına bağlanma stratejileri, diş sert dokularında yapılacak yüzey işlemlerinin sayısına ve gerçekleştirilen yüzey işlem kombinasyonlarına gore sınıflandırılabilir; Çok şişeli veya tek şişeli formüllerde “etch and rinse” ve “self-etch” uygulamalar gibi. Son zamanlarda klinik dişhekimliğine yeni bir jenerasyon adeziv bağlayıcı sistem daha tanıtılmıştır. “Universal” veya “çok uygulamalı” diye adlandırılan bu sistemler hem “etch and rinse” hem de “self-etch” modlarda kullanılabilirler. Çok yönlü uygulamaları olan bu sistemler ne yazık ki önceki jenerasyon bağlayıcı sistemlerin eksik taraflarını ortadan kaldıracak teknolojik gelişmelerle desteklenememişlerdir. Her ne kadar adeziv bağlayıcı sistemlerin klinik kullanımlarında mevcut eğilim daha az ve basit uygulama steplerinden yana ise de,tek-basamak adeziv sistemler daha zayıf ve zor tahmin edilebilir bir bağlanma performansı sergilemektedirler.

 

Bu sunumun amacı restorative klinik uygulamalarda kullanılan farklı dentin bağlayıcı sistemlerin diş sert dokularına olan adezyonu ile ilgili güncel yaklaşımlardan bahsetmektir.

Dr. Fusun Ozer 1982 yilinda Marmara Universitesi Dishekimligi Fakultesinden mezun oldu. 1984-1987 yillari arasinda Amerika Birlesik Devletleri Colorada Universitesi Dishekimligi Fakultesinde Arastirma Gorevlisi olarak calisti. 1991 yilinda Marmara Universitesi Dishekimligi Fakultesi Dis Hastaliklari ve Tedavisi Anabilim Dalinda doktorasini tamamladi ve Selcuk Universitesi Dishekimligi Fakultesin’e Yardimci Docent olarak atandi.

Dr. Ozer 1995 yilinda Docent, 2000 yilinda Profesorluk derecelerini alip 2008 yilina kadar Selcuk Universitesi Dishekimligi Fakultesi Dis Hastaliklari ve Tedavisi Anabilim Dali Baskani olarak gorevine devam etti. 1994-2001 yillari arasinda fakulte Dekan Yardimcisi olarak calisti. 2008 yilinda Amerika Birlesik Devletleri Pensilvanya Universitesi Dishekimligi Fakultesinde (UPENN) ogretim uyesi olarak goreve basladi ve halen universitede profesor olarak gorevine devam etmektedir. 2013 yilinda ayni fakulteden dishekimligi diplomasini alarak Amerika Birlesik Devletlerinde dishekimi olarak calisabilme lisansini elde etmis ve fakultesinin klinik egitimden sorumlu dekan yardimciligi gorevini ustlenmistir. Dr. Ozer ayrica fakultenin Restoratif Tedavi Bolumunun Operatif Dishekimligi klinik derslerinin direktoru olarak da gorev yapmaktadir.

Dr. Fusun Ozer adhesiv dental materyaller ve kariyoloji konularinda genis bir bilgi birikimi ve yayinlara sahiptir.  170 adet basilmis makalesi, Amerika’dan 20 adet arastirma odulu mevcuttur ve bircok dishekimligi dergisinde hakemlik gorevlerinde bulunmaktadir. Dr. Ozer ayrica kendi universitesinin ve bircok bilimsel organizasyonun cesitli komitelerinde de gorev almaktadir. Evli ve 1 cocuk annesidir.

Yukarı