Prof. Dr.

Prof. Dr.


Prof. Dr. Kaan Orhan
OMFS IMPATH Research Group, Department of Imaging & Pathology, Faculty of Medicine, KU Leuven

Ağız,Diş ve Çene Radyolojisi

Yapay Zeka ve Dental Görüntülemede Derin Öğrenme

Özellikle farklı patolojiler ve sistemik koşullar ile birlikte maksillofasiyal bölgenin anatomisi ve patolojisine aşina olmak, gizli hastalıkları ve özellikle daha önce acı veren maksillofasiyal patoloji vakalarını keşfetmede hekime yardımcı olacaktır. Çene-yüz patolojileri için tedavi planlaması mümkün olduğunca fazla bilgi toplamayı içerir. Başarılı tedavi planlamasının kilit araçları uygun radyografik tekniklerdir ve bir bölgenin mümkün olduğunca az iyonlaştırıcı radyasyonla üç boyutta gözden geçirilmesiyle görüntü alınmasını sağlar.

Sağlık hizmetlerinde yapay zeka (AI), karmaşık tıbbi verilerin analizinde insan bilişine yaklaşmak için algoritma ve yazılım kullanımıdır. Spesifik olarak, AI, bilgisayar algoritmalarının doğrudan insan girişi olmadan sonuçlara yaklaşma yeteneğidir. AI teknolojisini sağlık hizmetlerinde geleneksel teknolojilerden ayıran, bilgi edinme, işleme koyma ve son kullanıcıya iyi tanımlanmış bir çıktı verme yeteneğidir. AI bunu davranıştaki kalıpları tanıyan ve kendi mantığını yaratan makine öğrenme algoritmaları ile yapar. Bu ders derin öğrenmenin temel ilkelerini ve radyolojide uygulanmasını açıklar, teknik gereksinimleri tartışır ve derin öğrenme tekniklerinin radyolojide başarılı bir şekilde uygulanmasına örnekler sunar.

Kaan Orhan, DDS Yüksek Lisans MHM Doktor, BBAc, Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde DentoMaxilloFacial Radyoloji Profesörü olup, Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde Dentomaxillofasiyal Radyoloji Anabilim Dalı'nda öğretim görevlisi olarak görevlidir, ayrıca IMPATH Araştırma Grubu, Görüntüleme ve Patoloji Bölümü, Leuven Üniversitesi, Belçika’da misafir profesördür.

Dr Orhan 1998 yılında dişhekimliği derecesini aldı ve 2002 yılında Osaka, Japonya'daki Osaka Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve Ankara Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi'nde doktora ve çene radyolojisi uzmanlık çalışmalarını tamamladı. 2004 yılında Ankara Üniversitesi'nde akademik kariyerine Diş Hekimliği Fakültesi'nde danışman olarak başladı. 2004-2006 yılları arasında aynı üniversitede Maxillofacial danışman ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2006 yılında doçent, 2012 yılında da tam zamanlı profesör oldu. 2007-2010, Kıbrıs, Yakın Doğu Üniversitesi Dentomaxillofasiyal Radyoloji Anabilim Dalı'nın kurucusu ve başkanlığını yaptı. Ankara Üniversitesi, Dentomaxillofasiyal Radyoloji Anabilim Dalı'nda halen görevine  devam etmektedir.

 Hakemli dergilerde 200'ün üzerinde SCI uluslararası yayını var ve h indeksi 25 ile yaptığı çalışmalardan 2000'den fazla alıntı aldı. Özellikle Maksillofasiyal Radyoloji'ye önemli katkılarda bulundu. Ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılarda birçok konferans vermeye davet edildi. 2008-2012 yılları arasında Avrupa DentoMaksillofasiyal Radyoloji Akademisi Araştırma ve Bilim Kurulu Başkanlığı görevinde bulundu ve Başkan Yardımcılığına (2012-2014), ardından da aynı akademinin başkanlığına seçildi.
Ayrıca IADMFR'de Research and Scientific com da görev yapmaktadır. Japon DentoMaksillofasiyal Radyoloji, Avrupa Baş ve Boyun Radyoloji Derneği (ESHNR), Avrupa Tıp ve Biyoloji Alanında Manyetik Rezonans Derneği (ESRMB), Türk Manyetik Rezonans Derneği'nin üyesidir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı'nda İhtisas Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmakta ve Türkiye'de Dentomaxillofasiyal Radyoloji uzmanlığının tanıtılmasında da görev almıştır. “Radiology:Open Access” ve “Oral Radiology”, “BMC Medical Imaging” editörlüğünü ve ayrıca “Clincal Oral Investigations”, “Oral Surgery Oral Medicine, Oral Pathology, Oral Radiol” gibi birçok derginin yayın kurulundadır. “Radiology:Open Access” ve “Oral Radiology”, Journal of Radiation and Radiation Thereapy ve aynı zamanda, Oral Surgery Oral Medicine, Oral Pathology, Oral Radiol, Dentomaxillofacial Radiology, World Journal Surgical Oncology, Quintessence International, Journal of Forensic Dental Sciences, Clinical Anatomy  dahil olmak üzere alanında 50'den fazla dergide hakemlik yapmıştır. Ayrıca İngilizce ve Türkçe olarak sekiz kitabın ortak yazarı ve yazarıdır.

Yukarı